Психологи навчать безпілотні автівки правильно давити пішоходів

1

Автори змоделювали ситуацію: що повинен зробити автопілот, якщо прямо перед капотом вибігло кілька людей: збити їх або звернути вбік, ризикуючи врізатися в дерево і вбити власного пасажира?

Троє вчених з інститутів Франції та США описали ряд етичних проблем, які можуть виникнути при програмуванні безпілотних автомобілів для доріг загального користування.

Психологи провели три опитування, в яких з’ясували думку аудиторії про подібні дилемах. Результати викладені в препринті на arXiv.org, повідомляє ipress.ua.

Дослідники пропонують учасникам (всього близько 1000 чоловік) оцінити, наскільки моральних чи аморальні були наслідки декількох етичних дилем за участю безпілотного автомобіля. При цьому в різних питаннях враховувалося, чи йде мова про поведінку “взагалі” або про той випадок, коли в автомобілі сидів би сам опитуваний. Крім того, вчені цікавилися, чи готові були учасники експерименту прийняти той чи інший сценарій в якості законодавчої вимоги, і як взагалі вони ставляться до перспективи покупки безпілотного автомобіля.

Виявилося, що в цілому більшість респондентів підтримувало так звані утилітарний підхід, тобто в будь-якій ситуації схвалювати рішення, яке призведе до мінімального числа жертв. При цьому прийняття подібного рішення в якості закону схвалив менше учасників, особливо, якщо мова йшла про власний автомобіль, а не про ситуацію “в цілому”. У всіх випадках найбільший вплив на остаточну відповідь надавало число жертв потенційної катастрофи (в опитуванні від 1 до 10).

Автори відзначають, що нові дані можуть послужити відправною точкою у вирішенні питання про норми поведінки безпілотників на дорозі. Проте вчені впевнені, що остаточне рішення не буде диктуватися лише думкою більшості, так як потрібно врахувати більше факторів, ніж поки що вдалося вмістити в рамки опитування.

Описана в статті проблема є однією з варіацій знаменитої “проблеми вагонетки”, запропонованої вперше філософом Філіппою Фут в 1967 році. Читачеві пропонувалося представити себе стоячим біля важеля, керуючого залізничної стрілкою. До розвилки наближається некерована вагонетка, в якій сидить п’ять чоловік, що мчать вперед на свою загибель. Якщо смикнути за важіль – вагонетка врятується, однак, по дорозі переїде прив’язану до рейок людину. У підсумку вибір – врятувати одну людину чи п’ятьох?

Цей уявний експеримент пізніше зустрічався в різних варіаціях, проте, очевидно, в ньому не існує “правильного” відповіді. У новій роботі автори також, хоч і не пропонуючи остаточного рішення, зазначають, що шукати його слід в галузі експериментальної етики.

Джерело

Comments are closed.