Чи надовго подорожчав газ на АЗС, і якими будуть ціни до кінця року

1

Середня вартість скрапленого газу (LPG) на автозаправних станціях (АЗС) України вже кілька тижнів впевнено зростає. Згідно з даними консалтингової групи «А-95», в період з 2 по 26 жовтня вона підвищилася на 2,51 грн до 10,45 грн/л, пишуть Вісті.

Нагадаємо, скраплений газ наразі є найдоступнішим і найбільш економічно вигідним видом палива на українських АЗС. Тому, за словами співголови Фонду енергетичних стратегій Дмитра Марунича, щороку кількість автомобілів, оснащених газобалонним обладнанням, на дорогах України збільшується приблизно на 10%. І це навіть незважаючи на те, що переобладнання авто під це паливо обходиться автолюбителям недешево – в середньому в 1 тис. євро.

Нарікаючи на гостру конкуренцію, експерти запевняють, що газове подорожчання не викликане змовою нафтотрейдерів. «Вартість скрапленого газу в «спокійний час» завжди знаходиться на мінімально можливому рівні, оскільки таким чином оператори борються за клієнтуру», – пояснив експерт з ринку скрапленого газу КГ «А-95» Артем Куюн.

З ним погодився і Дмитро Марунич, відзначаючи, що ринок LPG в Україні представлений великою кількістю трейдерів і достатньою мірою диверсифікований, в тому числі і за джерелами поставок. Приміром, за підсумками 2014 імпорт з Росії перевищив 25% споживання газу автомобілістами, ще близько 15-17% газу завозилося з Білорусі. Загальна ж частка імпорту в обсягах споживання досягає, за підрахунками аналітиків, 60%.

Саме тому реальна причина подорожчання, за словами Марунича, знаходиться за межами України. І в першу чергу, пов’язана з ембарго на постачання LPG з РФ. «З цієї причини на українському ринку утворився дефіцит і виросли ціни», – підкреслив він.

Підсилює брак газу, за словами Куюна, і зниження обсягів імпорту в період зміни технологічної схеми виробництва LPG на Білоруському ГПЗ, а також профілактичного ремонту на Мозирському НПЗ (також Білорусь – Авт.).

Ще подорожчання пов’язане зі зростанням курсу долара в Україні – зростають витрати імпортерів на закупівлю нових партій газу. «Курсові коливання додали до вартості одного літра газу близько 50 копійок», – уточнив Артем Куюн.

При цьому постачальники палива заспокоюють автолюбителів, обіцяючи наситити український ринок LPG. «Як тільки постачальники налагодять стабільні поставки газового палива на внутрішній ринок, за умови відсутності інших факторів подорожчання, ціни на газ повинні стабілізуватися», – запевнили в прес-службі компанії «Паралель».

Як пояснив Дмитро Марунич, вартість LPG не повинна перевищувати 60% ціни бензину, інакше його використання індивідуальним транспортом стає економічно безглуздим. «Думаю, у міру насичення ринку імпортом з Білорусі і Казахстану, ціни скорегуются вниз. Однак навряд чи вони найближчим часом повернуться до передкризових позначок », – говорить експерт.

Водночас, відвантаження газу з РФ, за словами Куюна, також починає стабілізуватися і фактор дефіциту поступово втрачає свій вплив. «Після збалансування ринку і за умови збереження цін на кордоні можна очікувати зниження вартості до 9,70-10,0 грн / л», – прогнозує він.

Уповільнення зростання цін, на думку аналітиків компанії «БРСМ-Нафта», можна очікувати вже наступного тижня. При цьому в компанії прогнозують, що до кінця року, вартість LPG в Україні буде коливатися в районі 9 грн/л.

Джерело

Comments are closed.